Product Code: 8190
| Colour Of Light | White |
|---|---|
| Colour Temperature | 3000K |
| Lamp Power | 7W |
| Light Source Included | Yes |
| Maximum System Power | 7W |
| Nominal Voltage | 220V |
| Adjustability | Swivelling |
| Beam Angle | Medium Beam 20-40° |
| Beam Angle Adjustable | No |
| Colour Rendering Index (CRI/Ra) | 80-89 |
| Colour Temperature Switchable | Discrete Positions |
| Control Gear Included | Yes |
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP65 |
| Height/depth | 84mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Luminaire Efficacy | 86lm/W |
| Luminous Flux | 550lm |
| Luminous Intensity | 660cd |
| No Dimming Function | No |
| Outer Diameter | 103mm |
| Protection Class According To IEC 61140 | I |
| Rated Life Time L70/B50 At 25 °C | 50000h |
| Suitable For Ceiling Mounting | Yes |
| Suitable For Clamp-mounting | No |
| Suitable For Light-track Mounting | No |
| Suitable For Pedestal/floor Mounting | No |
| Suitable For Recessed Mounting | Yes |
| Suitable For Surface Mounting | No |
| Suitable For Suspended Mounting | No |
| Suitable For Traverse Mounting | No |
| Suitable For Wall Mounting | No |
| Width | 73mm |
| With Light Sensor | No |
| With Movement Sensor | No |
| Branch | Stock |
|---|---|
| Addlestone | 0 |
| Aldershot | 0 |
| Basingstoke | 0 |
| Bordon | 0 |
| Camberley | 2 |
| Didcot | 0 |
| Earley | 0 |
| Eastleigh | 0 |
| Guildford | 0 |
| Hanworth | 0 |
| Hersham | 0 |
| Reading | 1 |
| Thames Ditton | 0 |